Tagasi Noodiait-le

Marss JAANIPÄEV – Mati Põdra

Marsi sünnilugu

Marsi esimene pool valmis Kaitseliidu Pärnumaa maleva orkestri tellimusel nende läbimarsiks 2012.aastal Pärnus toimunud Võidupüha paraadil. Seejärel saabusid kiired ajad ja marss jäi oma lõpetamist ootama viieks aastaks. Uuesti võttis autor teose käsile seoses läheneva noorte laulupeoga, ja marsi tervikversiooni esiettekanne kõlaski 2017.aasta laulupeo rongkäigus Lihula Muusika- ja Kunstikooli orkestri esituses.

Marsi esimeses teemas on alanud jaanilaupäeva toimetamised, kusagil peetakse pidu (kornetite teema intonatsioonid on suguluses tuntud rahvaliku viisiga
„Õllepruulija“, kusagil toimub Võidupüha paraad (saxide ja eufooniumi obligaat H.Siirak „Sõdurid“). Teine teema traditsiooniliselt basspillide soleerimisel on otsene laen samuti Pärnumaalt pärit helilooja Mihkel Lüdigi sümfoonilisest pildist „Jaaniöö“. Ka trio avateemas tunneb kuulaja kergesti ära populaarse lõkkelaulu, Vello Toomemetsa „Jaanipäevaks kõrgeks kasvab rohi“ klarnetite, saksofonide ja eufooniumi esituses. Kuid maad võtnud rahu on petlik, teema korduses lisanduv trompeti äratav signaal tuletab meelde, et lühike hingetõmbepaus saab peagi otsa. Viimases teemas minnaksegi reipas meeleolus oma igapäevakohustuste juurde. Marss on kirjutatud harrastajate võimeid arvestades ja silmas on peetud üldiselt liikumise pealt mugavalt kasutatavate pillide koosseisu.

Erisoovide korral on neid võimalik täita kontakteerudes autoriga meiliaadressil mati68@hot.ee

Samale meilile on oodatud teavitused teose ettekannetest.

Mati Põdra


Noodid allalaadimiseks


Vt lisaks autorist – Mati Põdra

Igavene link sellele artiklile: https://pmkoda.ee/noodiait/jaanipaev-mati-podra/