Jubilate Olavi Kasemaa 75

“Saksofoni saatusest ja staatusest” Lektor: Olavi Kasemaa (sünd 3.12.1943 Käsmus)

Kontsert “Jubilate Olavi Kasemaa” 5. detsembtil 2018 algusega kell 19:00 Eesti Muusika ja Teatriakadeemia kammersaalis

Olavi Kasemaa – silmapaistev saksofonist, Eesti saksofonimängijate koolkonna rajaja ja arendaja

Oma pedagoogitegevusega on ta mõjutanud oluliselt muusikakoolide saksofoniõpetuse taset, tema õpilaste seas on hulgaliselt rahvusvaheliste konkursside laureaate ja diplomande. Olavi Kasemaa on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia professor, paljud tema õpilased töötavad saksofoniõpetajatena Eesti muusikakoolides. Ta on tunnustatud interpreet ning Tallinna Saksofonikvarteti asutaja ja liige.

Olavi Kasemaa alustas muusikaõpinguid Rakvere Lastemuusikakoolis viiulierialal Jaan Paku juhendamisel. Aastatel 1961–1962 ja 1965–1967 jätkas ta õpinguid Tallinna Muusikakoolis Sulev Orgse ja Paul Purga viiuliklassis. 1973. aastal lõpetas Kasemaa Tallinna Riikliku Konservatooriumi puhkpilliorkestri dirigeerimise erialal Helmut Orusaare käe all ja saksofonierialal Juhan Kaljaspooliku juhendamisel. Olavi Kasemaa on õppinud ka Ajaloo Instituudi aspirantuuris Ea Janseni juhendamisel ning omandanud 1989. aastal ajalookandidaadi kraadi.

Ta on töötanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias õppejõuna alates 1972. aastast (alates 1991. aastast dotsent ning alates 1999 professor). 1980 asutas ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia saksofoniklassi. Kasemaa on õpetanud saksofoni veel ka Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis (1984–2004), Tallinna Muusikakeskkoolis (alates 2002), Elleri nimelisel Muusikakoolis (1995–1998) ja Tallinna Pedagoogikaülikoolis (1999–2001).

Olavi Kasemaa:  “ Õpetaja ei ole kunagi valmis. Edu aluseks on kannatlik, pidev ja meeletu õppimine”

FOTO: Tairo Lutter (“Virumaa Teataja”)

Olavi Kasemaa on kuulunud Eesti Kooriühingu juhatusse (1992–1995) ja “Eesti teaduse biograafilise leksikoni” toimetuskolleegiumi. Ta on Teadusajaloo ja Teadusfilosoofia Eesti Ühenduse liige, samuti Rahvusvahelise Puhkpillimuusika Uurijate ja Edendajate Ühingu liige. Ta on Tallinna Saksofonikvarteti asutaja (1983) ning esinenud sellega mainekatel festivalidel, sh. 1997 Valencias (Hispaania) ja 2000 Montrealis (Kanada) saksofonistide maailmakongressil ning 2001 Helisngis EUROCASS-il. 1998–2002 esindas kvartett Prantsusmaa firmat Vandoren. 25 Eesti heliloojat on Tallinna saksofonikvartetile pühendanud kokku üle 40 teose. Kvartett on salvestanud teoseid Eesti Raadio fondi, andnud välja LP (1989) ning 4 CD-d.

Olavi Kasemaa on mänginud mitmes orkestris, sh Tallinna Kammerorkester, juhatanud meistrikursuseid Eestis ja välismaal ning teinud arranžeeringuid saksofonikvartetile. Ta on avaldanud Eesti ja välisajakirjanduses muusikaalaseid ning teadusartikleid. 1998. aastal oli ta koos Villu Veskiga festivali “Saxomania” muusikaline juht. Solistina on Olavi Kasemaa tihti esitanud Hillar Kareva teoseid. (elulooline tekst – Eesti Muusika Infokeskus)

Juubelikontserdil astuvad üles paljud endised ja praegused õpilased Hanna Taube, Tanel Koho, Karl Tipp, Eve Neumann, Valdur Neumann, Ursula Chillaud, Liis Mäevälja, Rene Laur, Ingrid Kruusmägi, Joonas Neumann (TMKK), Emma Jõgi (TMKK), Elisabeth Pae (VHK), Jandra Puusepp, Roland Mällo, saksofonikvartett Quattro Quarti, EMTA saksofonikvartett ja selleks kontserdiks moodustatav saksofoniorkester, dirigent Toomas Vavilov.

Klaveril Ralf Taal, Kaisa Laasik, Maila Laidna

Kavas Decruck, Glass, Bernstein, Piazzolla, Tubin, Kareva, Kõrvits, Sumera jt

Sissepääs tasuta!

Kontserdi korraldajaks Eesti Muusika ja Teatriakadeemia

Teate koostas Eesti Saksofoniühing

Igavene link sellele artiklile: https://pmkoda.ee/olavi-kasemaa-75/