Major Arvi Miidolt EV100 kingitus

Eesti Vabariigi sünnipäevapidustuste muusikaliseks ilmestamiseks

Arvi Miido andis avalikku kasutusse isamaalistel tseremooniatel enam kasutatavate teoste seaded metsasarvekvartetile:

Piirivalve major Arvi Miido (erus). Foto autor Peeter Sirge (2013)

Piirivalve major Arvi Miido (erus). Foto autor Peeter Sirge (2013)

Arvi Miido sündinud  1956. a Vändras.  Õpingud M.Lüdigi nim Vändra Muusikakoolis lõid aluse edasisele muusikuteele. Metsasarve eriala on ta lõpetanud Georg Otsa nim. Tallinna Muusikakoolis ja Tallinna Konservatooriumis (praegune Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia).

A. Miido oli kutselise puhkpilliorkestri “Helikon” peadirigent,  Eesti Piirivalve Orkestri asutaja ja peadirigent, ametkondlike reformide järel  Politsei- ja Piirivalveorkestri peadirigent.

Margus Kasemaa:

“Arvi Miido on tänaseni parim  Eesti marsiorkestri dirigent. Lindistanud on enam, kui 8 CD mahus puhkpillimuusikat.”

A. Miido on kirjutanud mitmeid marsse puhkpilliorkestrile: Piirivalve marss (ametlik EV tseremoniaalmuusika), Marss Glamour, Lipumarss (ametlik EV tseremoniaalmuusika), Lainte harjalESTO 2000, Pidulik signaal (ametlik EV tseremoniaalmuusika), Pidulik marss.

“Ta on tuntud ka suurepärase ja mitmekülgse orkestreerijana.  On seadnud puhkpilliorkestrile palju (enam, kui 60 lugu) tseremoniaal-, kammer-, rahvalikku-, marsi-, tantsu-, jõulu- ja sümfoonilist muusikat; samuti tudengi-, laste- ja meremeeste laule”

Valimik Arvi Miido seadetes puhkpilliorkestrile:

V. Hirvesoo Marss „Kevad kõnnib“,  R. Valgre „Tartu marss“, R.Tobias Avamäng “Julius Caesar“, V. Kapp “Intermezzo“,  G. Vinter “Huntersnoon“, A. Oit „Emajõgi“, U. Naissoo „Pidulik avamäng“, K. Kikerpuu „Taas punab pihlapuid“, A. Valkonen „Las jääda üksi mets“, Trad. „Vanaisa polka“, K. A. Hermann Polka „Ausser Athem“, E. Bozza “Chant Launtain“,  A. Siimon “Esimese diviisi marss“, A. Ütsi „AGE-laste marss“, A. Siirak “Sõdurid“ (Puhkpillifestival „Mürtsub pill“ nimilugu), I. Dunajevski “Laul kaptenist“, R. Kaup “Piirivalvurite laul“, K. Moser “Kett kõliseb“ , Purjus meremees (lõbus meremees) põhineb Inglise meremeeste laulule ja on kirjutatud spetsiaalselt Eesti Piirivalve Orkestrile. Lugu on saavutanud suure menu paljudel orkestri välisreisidel ja kirjastatud spetsiaalselt Puhkpillifestival „Mürtsub pill“ ühisorkestri tarbeks.

Tänu A. Miido huvile ansambliseadete vastu, on repertuaari juurde saanud  klarnetiansamblid, metsasarveansamblid ja erinevad puupillikoorid. A. Miido saavutas EV 100 auks toimunud marsivõistlusel 2 ja 3 koha.

Ülevaate koostas  puhkpillifestivali “Mürtsub pill” peakorraldaja M. Kasemaa

Igavene link sellele artiklile: https://pmkoda.ee/ev100-kingitus/