Mälestus Heiki Kalausest seob Avinurme ja Kuhmo muusikuid

sõpradelt-sõpradele

“Sõpradelt sõpradele” kontserdi kuulutus

14. oktoobril kell 19:00 Avinurme Kultuurikeskuses toimub Kuhmo Bigbandi ja Avinurme Puhkpilliorkestri ühiskontsert “Sõpradelt sõpradele”.

 

Avinurme orkester sotsiaalmeedias

“Võime juba ette kinnitada, et tasub kodusest mugavustsoonist väljuda ja teha endale preemiaks üks ülitore musikaalne ja meeldejääv õhtu koos vahva seltskonnaga! Teie jaoks oleme pingutanud ja õppinud ja muidugi ka seepärast, et meile meeldib see, mida teeme- naudime sünergiat ja naudime seda, et meil jätkub ikka motivatsiooni ja tahet jätkata ning õppida iseenda ja publiku jaoks ikka uusi ja mõnusaid muusikapalu, mis panevad meid nautima õppimisprotsessi ja loodame, et teie naudite juba valmis “toodangut”!”

 

Heiki Kalaus (28.11.1950 Avinurme – –02.12.2007 Kuhmo, Soome)

Avinurme kandis, Enniksaares, laulmisõpetaja ja kultuurimaja juhataja ja kooli puhkpilliorkestri juhi peres sündinud Heiki Kalausest sai läbi aegade 3. eesti trombooni professor Raimond Kulli ja Paul Karbi järel. Kirevas, rohkeid saavutusi ja ka tunnustust täis muusiku elus oli ometi ka koha millelegi, mis tänaseks on Avinurme ja Kuhmo muusikuid ühendavaks lüliks.

Tallinna Riikliku Konservatooriumi Paul Karbi trombooniklassi ning Leningradi konservatooriumis prof. Viktor Sumerkini juhendamisel assistentuuri läbimise järel ERSO tromboonirühma kontsertmeistrina töötanud Heiki Kalausest sai samaaegselt paljude trombonistide koolkonna eest vastutust kandev õpetaja.

Tema õpilaste rivvi kuuluvad Jaan Kiiv, Väino Põllu, Aabi Ausmaa, Priit Zimmermann, Kaldo Kiis, Guido Kongas, Kait Tiitso, Peeter Margus, Jaanus Teiva, Andrei Sedler, Hando Põldmäe, Toomas Uustalu, Ivar Kiiv, Tanel Juksaar.

Eriala asjatundjana  oli ta kutsutud Tallinna, Riia, Vilniuse, Peterburi ja Moskva rahvusvaheliste konkursside žžüriidesse. Solistina esinemiste reas olulisemad etteasted olid  ERSO-ga (dirigendid Andrei Boreiko, 1988, ja Arvo Volmer, 2000), salvestused Eesti raadios Alschausky I tromboonikontsert (dir. Paul Mägi), Albrechtsbergeri tromboonikontsert ja Larssoni kontsertiino (dir. Peeter Lilje) ning plaadistused Fridrich Bruki I sümfoonia orkestrile ja tromboonile (dir. Paul Mägi, 2003). Heiki Kalaus osales Eesti heliloojate (Mati Kuulbergi, Boris Parsadanjani, Harri Otsa, Anto Peti, Esko Oja jmt) kammerteoste esiettekannetel.

Heikiti mäletatakse 1969-90 aktiivselt tegutsenud stuudiomuusikuna, ta on teinud kaasa mitmesuguste ansamblite ja orkestrite koosseisus, sh ERSO tromboonokvartetis, trombooniansamblis „Clang Or Cupri“, Tallinna Konservatooriumi Orkestris, „NYYD Ensembles“ ja Haapsalu Promenaadi Sümfonietis. Samuti on ta mänginud ka levi- ja džässansamblites, nt “Credo”, „Poissmehed“, Olav Ehala ans (1969-72), Horre Zeigeri bigbänd, orkester „Rütm“ („Mickeys“), Kustas Kikerpuu ansamblis, Arvo Pilliroo sekstett, „Viru“ varietee orkester (Helmut Aniko juhtimisel), „Rägavere Brass“ ja „Tallinn Brass“. (Allikas muusika.ee Heiki Kaus)

1999. aastast kuni oma elu lõpuni leidis Heiki Kalaus aega juhatada Avinurme puhkpilliorkestrit, sõites okestriproovi Kuhmost (Soome), kuhu ta elu keerdkäigusid pidi mitmeteks aastateks muusikakooli õpetajaks ja orkestrijuhiks tööle viis. Traagiline õnnetus 2007. aasta detsembris röövis mõlemalt paikkonalt olulise, teisi sütitava sädeinimese, kuid meelelaad ja edasi antud hoiakud on jäänud nii siin kui seal pool Soome lathe püsima.

Verner Mölder, Avinurme Puhkpilliorkestri dirigent

”Heiki tõestas, et kõike on võimalik muuta, kui vaid on olemas sisemine vajadus ja tahtmine ning leiad endale mõttekaaslasi. Heiki andis Avinurmes puhkpillimuusikale uue hingamise ja hoo, muutis paljude siinsete inimeste mõtlemist ja arusaamasid.”

2017. aasta detsembris möödub 10 aastat Heiki Kalause surmast.

Harry Illak

Igavene link sellele artiklile: https://pmkoda.ee/malestus-heiki-kalausest-seob-avinurme-ja-kuhmo-muusikuid/