Pressiteade: II Puhkpilliorkestridirigentide Suvekool Võrus

II Puhkpilliorkestridirigentide Suvekooli lõpupilt

II Puhkpilliorkestridirigentide Suvekool on lõppenud. Pildil (vaskult paremale) Bert Langeler (suvekooli idee autor), Mati Põdra, Gunnar Pettaig, Sirly Illak-Oluvere, Toomas Peterson, George Batler, Kalervo Kulmala (lektor), José Antonio Page Ramirez, Claudio Re (lektor), Riho Sild

5.-7. augustil toimus VII rahvusvahelise Eduard Tamme nimelise puhkpillifestivali ühe osana Puhkpillimuusika Koja korraldusel 

II Puhkpilliorkestridirigentide Suvekool

Suvekooli meistrikursusi viisid läbi maestrod Claudio Re (Itaalia/USA) ja Kalervo Kulmala (Soome/Eesti).

Seitse erineva varasema kogemusega puhkpilliorkestri dirigenti rakendasid suvekooli töötubades ja seminaridel omandatut Karlsruhe Noorte Sümfoonilise Puhkpilliorkestri (Sinfonisches Jugend Blas Orchester Karlsruhe) ees.  Suvekool lõppes avaliku kontserdiga Võru kultuurikeskuses “Kannel”, kus dirigeerisid suvekoolis end täiendanud dirigendid.

José Antonio Page Ramirez, Võrus hinnatud muusikakooli vaskpilliõpetaja ja ja puhk­pilliorkestri dirigent, 2017. aasta juunist ka Võru linna puhkpilliorkestri dirigent, 2018 Võru aasta kultuuritegelane, ütles esimesest päevast kokkuvõtteid tehes: “Juba poole päevaga sain juurde tohutul hulgal uusi teadmisi ja mõtteid oma dirigeerimistehnika arendamiseks. Olen väga tänulik, et mul on võimalik osa saada Claudio Re ja Kalervo Kulmala meistriklassidest siin Võrus.”

Claudio Re on Kameroni Ülikoolis (Oklahoma) puhkpilliorkestrite õppetooli juhataja, muusikaajaloo ja muusikalise üldhariduse lektor. Ta on töötanud assisteeriva professorina Kenyoni kolledžis (Ohio) ja Bethany kolledžis (Kansas), on olnud kutsutud õppejõuks, lektoriks ja külalisdirigendiks mitmel pool Euroopas ning Ameerika Ühendriikides. Tegusa, väljapaistvate organisatoorsete võimetega dirigendina pani Claudio aluse kogukonna muusikajuhte koondava Põhja – Itaalia puhkpilliorkestrijuhtide foorumi tekkimiseks.

Kalervo Olavi Kulmala on Soome – Eesti muusik, pedagoog ja dirigent, kellel on ette näidata lisaks pikale ja suurepärasele metsasarvemängija karjäärile (1972 – 1983 Soome Raadio Sümfoonia Orkestri 1. metsasarv, 1974 – 2018 Savonlinna Ooperi Festivaali orkestri 1. metsasarv, 1978 Mannheim National Opera (Saksamaa) orkestri metsasarve mängija, 2010 – 2018 a ERSO-s 1. metsasarv, solistina esinemised Soomes, Eestis, Venemaal, Šveitsis ja Itaalias), ka tööd Järvenpää Kammerorkestri (1978 -1988), Suomalainen Vaskiyhtye (asutaja ja dirigent 1978 – 1994), Soome Academy Brassi (asutaja ja dirigent 1990 – 2018), Kouvola linnaorkestri (1983 – 1993), Vaasa linnaorkestri (1990 – 1991) ees, külalisdirigendina paljudes Soome, Saksamaa, Itaalia, Venezuela, Hispaania, Küprose ja Hiina orkestrites. Dirigeerimist on maestro Kulmala õpetanud Soome Kaitseväe puhkpilliorkestrite dirigentidele 1993 – 2007, sellest Sibeliuse Akadeemia õppejõuna 2001 – 2007, samuti oli ta Peeter Saani (Eesti Kaitseväeorkestri peadirigent) dirigeerimise eriala doktoritöö juhendajaks.

Dirigentide suvekooli läbisid aktiivõppuritena täies mahus Riho Sild (Tallinna Linnatranspordi Puhkpilliorkestri, Tallinna Tuletõrjeühingu Puhkpilliorkestri, Gustav Adolfi Gümnaasiumi puhkpilliorkestri ning sümfoniettorkestri dirigent), José Antonio Page Ramirez (Võru Muusikakooli ja Võru Linnaorkestri, Valga bigbandi ning Liivimaa Noorteorkestri dirigent), Mati Põdra (Lihula Muusikakooli/Kaitseliidu Lääne maleva orkestri peadirigent, Läänemaa Noorte Sümfooniaorkestri dirigent), Sirly Illak-Oluvere (Georg Otsa nim. Tallinna Muusikakooli Puhkpilliorkestri, Harjumaa Noorte Puhkpilliorkestri ja Saue Muusikakooli puhkpilliorkestri dirigent), Toomas Peterson (Tartu Big Bandi ja Tartu Saksikoori juhendaja), Gunnar Pettaig (Tartu Tamme Gümnaasiumi puhkpilliorkestri dirigent), George Butler (Lasnamäe Muusikakooli noorema astme puhkpilliorkestri dirigent).

Eduard Tamme nimelise puhkpillifestivali korraldajateks on Võru Sümfoonilise Muusika Ühing ja Võrumaa Vaskpilliühing. Urmas Himma Vanemuise orkestrist, Mart Kivi RO Estonia orkestrist ja Aigar Kostabi Nõmme Muusikakoolist on seitse aastat vedanud noorte puhkpillimängijate orkestrikooli rohujuure tasandil – meistrilt õpilasele. Nendega on liitunud Hollandist Eestisse asunud Bert Langeler ning veel 16 pillimeest-meistrit-muusikapedagoogi ERSOst, Vanemuise orkestrist ja muusikakoolidest. Urmas Himma lisab: “Eduard Tamme puhkpillifestivali lõime koos Mardi ja Aigariga, et edendada puhkpillimuusikat oma sünnikohas ja anda tagasi pisutki oma kogemustest, mida kodust eemal oleme kogunud ja igapäevaselt kasutame.”

Puhkpillimuusika Koda on 2017. aastast tegutsev puhkpillimuusika edendamise priitahtlik kogukond, mis traditsioone austades aitab luua eeldusi uute, kaasaegsete algatuste tekkimiseks, väärtustab muusikaharidust puhkpillimuusika jätkusuutlikkuse tagamiseks ning panustab kogukonna tugevdamiseks laiapõhjalisele kommunikatsioonile ja koostööle.

II Puhkpilliorkestridirigentide Suvekooli läbiviimist toetas Eesti Kultuurkapital.

Meistriklassidest veebis: https://pmkoda.ee/koolitused/claudio-re-kalervo-kulmala-dirigeerimise-meistriklassid/

 

Pressiteate koostas

Harry Illak
II Puhkpilliorkestridirigentide Suvekooli projektijuht
e-post: harry@pmkoda.ee
mob (+372) 5185 052

Igavene link sellele artiklile: https://pmkoda.ee/pressiteade-ii-puhkpilliorkestridirigentide-suvekool-vorus/