Tagasi Orkestrid-le

Harjumaa Noorte Puhkpilliorkester

Harjumaa Noorte Puhkpilliorkester (HNPO) on projektorkester noortele muusikutele, puhk- ja löökpilliõpilastele toreda orkestrimängu kogemuse saamiseks.

Meie missiooniks on koos musitseerides jagada inuustust pillimängu õppimiseks, soojust ja kirge muusika armastamiseks, südikust süvenemiseks helikunsti sügavamate allhoovuste vastu. Igale tahet omavale pillimängu õppivale noorele on koht orkestris oma oskuste võimetekohaseks rakendamiseks.

Mis muud kui juhus tõi kokku hulga inimesi, kes oma vabast tahtest asusid projekti korras korraldama eri paigus pilli õppivate laste koondamist ühte orkestrisse. Esmalt pillimängimist motiveeriva vaba aja sisustamise vormilt järk-järgult süsteemsema ja sihipärasema organiseeritud musitseerimise juurde jõudmine on olnud pikk ja küllaltki looklev tee. Esimeste aastate toimetamisi ja tegemisi juhtis „sisetunne”, mille ajendil otsiti võimalusi kokku tulla. Mare Russaku, Kalev Saare, Ott Kase, Lauri Metuse jt initsiatiivil külvatud seeme on langenud soodsasse kasvupinda. Alates 9.12.2000 tegutseb orkester põhikirja alusel mittetulundusliku ühinguna.

Mööda Harjumaad rännates harjutakse koos ületama raskusi ja tundma rõõmu kordaminekutest. Õpitakse vajadusel ise toime tulema kõikvõimalike olmeprobleemidega. Laste seisukohalt toimub ühelt poolt suur iseseisvumine – nad peavd ju mitu päeva laagrites ja reisidel ise hakkama saama!  Orkestriliikmete vahel on väljakujunenud kestev ja võimas ühtekuuluvustunne. „Meie“ tähendab kõiki orkestriliikmeid, paikkondlik kokkukuuluvus ilmneb vaid laagritesse tulemisel ja taas koju minemisel. Sageli vägagi spartalikud olud õpetavad ühiselt otsima ja leidma parimaid lahendusi.

Orkestri hea käekäigu eest vastutajad  (2019)

Dirigendid ja õpetajad:

Harry Illak
Sirly Illak-Oluvere
Olev Roosa
Lauri Metus
Kalev Saar
Eda Jürisoo

Orkestri direktor ja manger on Kristiina Liivik, tema administreerivaks abiliseks Ruth Pääsuke.

Aegade jooksul on orkestriga koostööd teinud ja omalt poolt olulise panuse andnud Tõnu Sal-Saller,  Eve Pärnasalu, Arvo Kriventsel, Natalia Kostrõkina, Verner Mölder, Andrei Sedler, Jüri Schleifman, Oliver Povel-Puusepp, Teno Kongi, Karl Abro, projekti korras Bert Langeler ja Valdo Rüütelmaa.

Suur rõõm on olnud  õnnestunud koostööst selliste solistidega nagu Urmas Kõiv (tuuba), Csaba Zoltán Marján (ksülofon), Villu Valdmaa (vokaal), Mairo Marjamaa (saksofon, orkestri vilistlane).

Alates 1996. aastast on HNPO on osavõtnud kõigist üld- ja noorte laulupidudest ja ka Harjumaa maakondlikest laulupidudest

Orkestri tunnustuamised: 

2002. a. I kategooria H. Orussaare konkursil, Grand Prix, I koht.
2003. a. Eesti kooriühingu „Aasta orkestri preemia”
2005. a. Eesti Noorte Puhkpilliorkestrite konkurss, Grand Prix, I koht.2003. a. Eesti kooriühingu „Aasta orkestri preemia”
2011. a. Rahvusvaheline puhkpilliorkesrite konkurss (CISM), kuldmedal, dirigendipreemia konkursi parimale dirigendile (H.Illak)
2016. a. Rahvusvaheline Noorte Puhkpilliorkestrite Konkurss Bratislavas, hõbediplom

Ringreisid, konkursid ja festivalid väljaspool Eestit:

1997. a. Musse Combo festival (Gotland, Rootsi)
2001. a. Ledøje-Smørum (Taani)
2002. a. Szombathely (Ungari)
2003. a. Malgrat de Mar puhkpilliorkestrite festival (Hispaania)
2004. a. Maailmamuusika festival Confolens (Prantsusmaa)
2005. a. Island
2011. a. Praha puhkpilliorkestrite konkurss (Tšehhi)
2016. a. Bratislavas noorte puhkpilliorkestrite konkurss (Slovakkia)
2017. a. Ahvenamaa
2019. a. Hansapäevad Pihkvas (Venemaa)

HNPO korraldatud puhkpillimuusika festivalid Sauel

2009 – “Mõte saab teoks”
2011 – „Puhu tuul“
2014 – “Tulgõ Kokko”
2017 – “Tormakas algus”
2019 – “Käes on jälle suvi”

 

HNPO konkursil Prahas 2011

HNPO koduleht


Leht uuendatud 22.04.2019

Igavene link sellele artiklile: https://pmkoda.ee/kogukond/orkestrid/harjumaa-noorte-puhkpilliorkester/