Tagasi Orkestrid-le

Tallinna Tuletõrjeühingu Puhkpilliorkester

Tallinna Tuletõrjeühingu Puhkpilliorkester

Tallinna Tuletõrjeühingu Puhkpilliorkester on asutatud 1884. aastal

Tallinna Tuletõrjeühingu Puhkpilliorkester on üks Eesti vanimaid tegutsevaid puhkpilliorkestreid

Selle ajal jooksul on orkester elanud üle kaks maailmasõda, okupatsioonid ja vabadusvõitlused, ent kõigest hoolimata püsima jäänud. Enamgi veel – 1884. aasta 6.aprillil alustanud 20-liikmeline pasunakoor on praeguseks kasvanud ligi neljakümne liikmeliseks võimsaks orkestriks.

Esimese kontserdi andis orkester juba oma asutamise päeval teistele Tuletõrjeühingu muusikahuvilistele liikmetele, esimene avalik ülesastumine toimus aga kaks kuud hiljem. Alguses musitseeriti peamiselt restoranides, paraadidel ja näitustel.

Orkestri esimene dirigent oli kapellmeister Vessely, kelle eesnimi on teadmata ja kes püsis ametis vaid mõned kuud. Järgnevatel aastakümnetel vahetusid dirigendid üsna tihti, kuni 1954. aastal asus sellele postile Helmut Orusaar, kes juhatas orkestrit 22 aastat. Tema järglane Vello Loogna oli ametis veelgi kauem, 27 aastat. Mõlemad mehed pidid tööst loobuma haiguse tõttu. Seejärel sai peadirigendiks Aigar Kostabi ja abidirigentidena töötasid Raimo Reitel ning ka Pille Ehelaid. Kaks hooaega tegi meiega kaasa ka Triin Viljus – 2013 aasta hooajal abidirigendina ja 2014 hooajal peadirigendina. 

Praegu on orkestri peadirigendiks Aigar Kostabi ning 2017.a. alates abidirigendiks Riho Sild.

Orkestri liikmed on olnud pärit erinevatelt elualadelt – õpilastest riigiametnikeni ja lihttöölistest firmajuhtideni. Teiste hulgas on orkestrantide hulka kuulunud ka teenekas tantsupidude üldjuht Ullo Toomi ja praegune Euroopa Komisjoni asepresident Siim Kallas, kes mõlemad mängisid klarnetit.

Enamasti on muusikud kandnud spetsiaalset vormirõivastust, mis on sarnanenud tolle perioodi tuletõrjujate riietusega. Alates 1971. aastast on orkestrisse kuulunud ka rühm trummitüdrukuid, kes hakkasid kontserte hiljem ka oma tantsudega ilmestama.

Aegade jooksul toimunud orkestri kontserte on raske kokku lugeda – esinetud on Tuletõrjeühingu ja Päästeameti üritustel, Tallinnale olulistel sündmustel ja üleriigilistel pidudel.  Alates 1928. aastast on orkester osalenud ka kõikidel Eesti üldlaulupidudel. Igal aastal toimub keskmiselt 20 avalikku ülesastumist, esinemisi on plaadistatud ning lastud kuuldavale nii raadios kui televisioonis.

Alates 1990. aastast avanesid orkestrile ka võimalused esineda välisriikides ning kontserte on antud Sloveenias, Ungaris, Austrias, Norras, Tšehhis ja Soomes.

Hulk aastaid tegutses orkester Viru väljaku kõrval tuletõrjemajas. Alatest 01. märts 2014 saime omale uued prooviruumid aadressil Tondi 1.

Tallinna Tuletõrjeühingu Puhkpilliorkestri logoSiin on otselink Tallinna Tuletõrjeühingu Puhkpilliorkestri kodulehele

 

Leht uuendatud 28.03.2019

Igavene link sellele artiklile: https://pmkoda.ee/kogukond/orkestrid/tallinna-tuletorjeuhingu-puhkpilliorkester/